Showing posts with label maltā gaļa. Show all posts
Showing posts with label maltā gaļa. Show all posts

Thursday, 27 September 2012

burgers

Pat tad, ja ikdienā ēdu diezgan veselīgi un sabalansēti, arī man ir reizes, kad sakārojas burgers. 
Burgers, kuru es nebūtu gatava ēst McDonaldā, Hesburger vai citā ātrā ieskrietuvē [jāatzīst gan, ka Baltezerā, "Pica & Grill 76", ir retā vieta, kur bijis baudāms patiešām gards bbq burgers].
Nav iemeslu to labu nepagatavot mājās. Variācijas ir neskaitāmas.


BURGERS

600 g liellopa maltā gaļa [ar 600 g pietiek sešiem burgeriem]
tomāts
marinēti gurķīši
sarkanais sīpols [tas var būt karamelizēts, ja tā garšo labāk]
siers
sēnes
salāts [parasatais lapu, rukola, spināti, utt]
timiāns
oregano
malts čili pipars
heinz sinepes un kečups
"pļavas" maizes burgeru maizītes

Laba burgera pamatā ir laba gaļa. Un pareiza tās sagatavošana.
Uz 600 g gaļas pievienoju vismaz 300 g ūdens [tas nepieciešams, jo cepšanas laikā gaļa tāpat zaudē daudz šķidruma un ja nevēlies savu burgeru sausu, ūdens ir neatņemama sastāvdaļa], svaigu timiānu, oregano, čili piparus un, protams, sāli un piparus. Visu kārtīgi iemīca. 
Ja gaļu izņem no ledusskapja, ļauj pirms visa procesa tai vismaz 20 minūtes atgūties no pazeminātās temperatūras.

Sākotnēji uzkarsē pannu [ja liekot gaļu uz tās, tā pamatīgi nečurkst - panna necik tev vēl nav uzkarsusi!], tad pievieno pavisam nedaudz olīveļļu. kad arī tā uzkarsusi - uz pannas liek ar rokām izveidoto gaļas kotleti, ļauj tai aprauties līdz kārtīgam brūnumam un tikai tad griez otru pusi. kad no abām pusēm kotlete apcepusies, uz pāris minūtēm uzliek arī vāku, lai temperatūra iziet cauri visai gaļai. pirms likšanas burgerī, uz katras kotletes uzliek pa šķēlei kūstoša siera un atkal uzliek vāku, lai tas izkūst.



sēnes ir opcija. bet ja tās vēlies izmantot - tās vienkārši apcep.
pārējās sastāvdaļas sagriež attiecīgi priekš nepieciešamā burgeru skaita.
jāsaka, šis patiešām ir 'ātrais ēdiens', jo prasa ārkārtīgi maz laika.



cepeškrāsnī arī apsilda burgera maizītes.



Kad viss sagatavots - atliek tikai to visu likt kopā.
Secībai diži lielas nozīmes nav, bet noteikti sāc ar maizi ..) tad sinepes, kečups, pašu gaļas kotleti, kas pārklāta ar izkusušo sieru, tad es liku ripās sagriezto sīpolu, tomātu, sēnes, salātlapu un gurķus. un, protams, otru daļu burgera maizes.



apetīti!






Friday, 31 December 2010

Īstie pelmeņi, "po sibirski"

Man patīk pelmeņi, jo tos var ātri pagatavot - uzvāri un viss - un tie ir īsts, vienkāršs, ziemīgs ēdiens. Iedomājoties pelmeņus, man uzreiz nāk prātā stāsti par Sibīriju, kur ziemai sākoties, veseli ciemi ķeras pie pelmeņu taisīšanas - veči kauj aunu vai cūku, sievas mīca un rullē mīklu.

Ar pelmeņiem ir tā, ka dažreiz tos vienkārši ļoti sagribas, bet no veikalu produkcijas nav nekādas baudas. Izrādās, ka pelmeņus var uztaisīt pats un tas ir pavisam vienkārši. Garšo, protams, daudz labāk nekā veikalu pelmeņi, un nav jābojā veselība ēdot nezināmas izcelsmes produktu.

Pelmeņi "po sibirski"

apmēram 0,5 kg milti - vislabāk Dobeles extra
0,5 kg malta liellopu gaļa
0,5 kg malta cūkgaļa
3 sīpoli
sāls
pipari

Mīkla:

Uz galda izber miltu kaudzi un uztaisa tādu kā plakanu vulkānu ar paceltām maliņām. Uzmanīgi ielej "krāterī" glāzi ūdens, kurā iepriekš izkausēta pustējkarote sāls.

Ar karoti vai rokām ierušina ūdeni miltos, un pēc tam ķeras pie mīklas mīcīšanas. Jāmīca, kamēr mīkla nelīp pie rokām, un jo ilgāk mīca, jo mīkla labāka. Ja ir izmīcīts, bet līp - pievieno miltus. Ja tik sauss, ka nevar pamīcīt - pielej vēl ūdeni.

Kad mīkla gatava, nogriež no tās kulaka lieluma gabalu, un izrullē plānu (pa lielam - jo plānāk, jo labāk). Man ir speciāla "peļmeņica", kas procesu paātrina, bet tikpat labi var iztikt ar šņabja vai citu vidēja lieluma glāzi, ar ko no mīklas spiež aplīšus.

Pildījums:

Sīpolus sagriež mazītiņos gabaliņos, saliek traukā kopā ar abu veidu maltajām gaļām, neskopojoties pieber sāli un piparus, un kārtīgi visu samīca kopā, līdz ir vienmērīga masa.

Uz mīklas aplīšiem liek apmēram frikadeles lieluma gaļas piciņas, apli loka uz pusēm un maliņas saspiež ar pirkstiem kopā. Lai smukāki un labāk turas kopā, var izlocīt lūk šādu formu:

Gatavo produkciju liek uz miltiem nokaisīta dēlīša, un - iekšā saldētavā. Kad pelmeņi sasaluši, tos saber maisiņā, un liek atpakaļ saldētavā glabāšanai.

Pelmeņus vāra lielā daudzumā ūdens 12 min, ēd vai nu ar krējumu un etiķi, vai sviestu un daudz pipariem - man otrais variants vislabāk garšo.

Wednesday, 17 November 2010

meksikāņu taco zupa

pirms pāris nedēļām ciemojos lielvārdē, pie jūlijs mammas. viņa bija savārījusi veselu katlu supergardas taco zupas. domāju, ka tai ir vairāk kā viens variants, bet tad nu es vakar nevarēju noturēties pati un uzvārīju šo te, kas man tik ļoti iegaršojās. 
vēl jāsagaida, kad andra ieliks 'maltītē' savus grēcīgos načos, lai jau meksikāņēdienu plejāde tiktu papildināta godam.




meksikāņu taco zupa


500 g maltā gaļa [man bija liellopa]
2 burkāni
2 bundžas ar pupiņām, kuras ar aso piparu
2 bundžas tomātu ar baziliku
nedaudz selerijas sakne
3 ķiploka daivas
1 sīpols
asā, sarkanā paprika
buljona kubiņš
sāls, pipari


katliņā ielej nedaudz ūdens, izšķīdina tajā buljona kubiņu - man tie timiāna/bazilika kubiņi vēl no 'rozentāla'.
paralēli uz pannas olīveļļā apcepina sīpolu, ķiploku, burkānu ripas un selerijas saknes salmiņus. es selerijas sakni pirmo reizi lietoju - pirmkārt, tās smarža ir ļoti specifiska un ar to es nedomāju 'baudāma', otrkārt, jau tā pirku pašu mazāko, bet tāpat pat 1/3 neizlietoju un treškārt - man vēl ilgi tā smarža turējās uz rokām. nekādā jēgā - es jau domāju, ka bez tās varēja arī iztikt. hehe.
kad iepriekšminētās sastāvdaļas apcepušās, liek buljonā un tai pašā pannā apcep malto gaļu ar garšvielām - es liku stipro papriku, piparus, sāli. to tad arī katlā iekšā.
tad pievieno pupiņas, kuras pirms tam atmazgā no tās masas, kurā viņas uzturās tajā bundžā. liek klāt tomātus. visu savāra. var likt vēl klāt arī tobasco, ja liekas, ka vajag stiprāku.


un gardi ar grauzdiņiem.


apetīti!

Friday, 8 January 2010

Chilli con carne

pirmoreiz es šo te, nu jau iemīļoto, taisīju uz kampinga uguns, kas vējā iet kur grib un pie +35'C saulē un ēnā 30 cilvēkiem :) [palepojos, tagad par ēdienu]. Taisu parasti šādos izmēros un 3 vai 4 cilvēki var ēst noteikti.

So, what we buy :)
vienu lielu sarkanu papriku
malto gaļu ~500g (parasti miksēju cūkas ar liellopa)
vienu bundžiņu sarkanu pupiņu (~neto 400g, drained 240g)0.5l tomātu pasta
divus lielus sīpolīšus (man garšo:))
daudz ķiplokus (again - the best)
mellos piparus, sarkanus piparus, sāli, eļļu, ūdeni
& ēdu ar rīsiem, baltiem basmati parasti, bet tas jau katram pašam


Vispirms ir uz plītiņas katliņš un panna. Katliņš gaida savu kārtu, bet tur pa priekšu varjau ielikt pupiņas, tomātu pastu. Tad apcepu sīpolus, ielieku katliņā, tad apcepu papriku ar sāli un asajiem sarkanajiem pipariem nedaudz, lai pabrūnējas un tad lieku katliņā, tad apcepu arī malto gaļu, ar sāli, melliem pipariem, ķiplokiem un ko nu gribas, un tad liek katliņā. Tagad panna iet mazgāties un katliņš saņem uguni zem pakaļas (es nemāku rakstīt receptes). Visu tajā katliņā apmaisa ik pa mirklim un pats Katliņš uz ļoti lēnas uguns pukšķina kādas 30-40 min, ik pēc laiciņa es ielieku nedaudz sasmalcinātu ķiploku, lai māja smaržo, un ēdiens :D Tad var arī kaut kad pagaršot un padomāt, ko vēl pievienot gribas. Tad arī kaut kad vāra rīsus, lai kopā var ēst :) es parasti salieku rīsus tā apkārt un tad to visu chilli pa vidu, un smaidu, kad dodu citiem :D bon apetit.

Tuesday, 29 December 2009

vienkāršā Lazanja

siekalas saskrien mutē, kad iedomājos pa šo lazanju. šovasar to uztaisīju kādas padsmit reizes vismaz. dace reiz to nosauca par 'slinko lazanju', jo tai nav nekādas mērces jātaisa un garšo fantastiski, turklāt pagatavošana neprasa nekādu lielo mākslu. to man ierādīja mana lielā māsa liene. un kopš tās dienas es ļoti šaubīgi skatos uz lazanjām, kuras piedāvā picērijās un kuras no uzsildīšanas diezko garšīgākas nekļūst.




vienkāršā Lazanja.

4-5 palieli tomāti
500-700 g maltā gaļa
300 g šampinjoni
lazanjas plāksnes
1 sīpols
3 ķiploka daiviņas
tomātu pasta
siers
baziliks
timiāns
oregano
sāls, pipari
2-3 nelieli cukini - ja ir, ir labi


Uz pannas apzeltina vienu sagrieztu vidēja lieluma sīpolu, arī sasmalcināto ķiploku, liek klāt visu malto gaļu un apcep to visu kopā, kamēr atsulojās un ir smuka brūna - jau procesā tai liek klāt arī garšvielas un ar tām neskopojas - baziliks [ļoti labi arī ir ar svaigo, tāpat arī timiānam - pavasarī uz palodzes tie aug burvīgi], timiāns, oregano, sāls un pipari. gaļai jābūt diezgan spēcīgai un tā, ka var just visas garšvielas [jo citur nekur nekādas garšvielas netiek liktas]. tikmēr kamēr sutinās gaļa, uz otras pannas apcep šampinjonus, mmm, jau atkal. un es nekad tos neesmu varējusi pielik tik daudz, lai liktos, ka ir par daudz, jo tie lazanjā netraucē, ja nu vienīgi, ja tie negaršo ..)
kad sēnes apcepušās un maltā gaļa arī vairāk smaržo pēc garšvielām, ne gaļas - visu saliek kopā un pieliek burciņu pastas [esmu kādreiz likusi arī pusotru] - visu kārtīgi samaisa un uzkarsē, lai izveidojās tāda garda maltās gaļas-sēņu masa.
tad izvēlās tādu palielāku stikla trauku ar augstajām malām - izklāj lazanjas makaronplāksnes, pāri liek tomātšķēles, pāri tām cukini ripiņas, tad izklāj to gardo maltās gaļas masu [kādu pusi], bagātīgi pārkaisa sieru un tad sāk no jauna ar tām plāksnēm. kad nonāk līdz otrajai maltās gaļas kārtai, tai uzliek pa virsu atkal makaronu plāksnes un pārkaisa ar sieru un smuki pārliek pāri tomātšķēles un pārkaisa ar baziliku vai oregano vai zem tomātiem saliek svaigas baziliklapiņas. liek cepeškrāsnī uz kādiem 180-200 grādiem. cepās apmēram 30-40 minūtes.
šausmīgi garšīgi.
ārkārtīgi.
pilnīgi vai jāķerās klāt taisīšanai.mm.

apetīti!