Wednesday, 7 September 2016

Kokosriekstu fiksītis


Mani mazie mērkaķīši ļoti gribēja kaut ko saldu, bet visa Nutella bija izēsta, un visticamāk, ka kopā nevis ar maizi, bet ar bufetē paslēptajām konfektēm, jo arī kārumu bļoda bija tukša.
Zināju, ka miera nebūs un skatījos, ko ātri varu uzcept. Plauktā atradu kokosriekstu skaidiņas un bija skaidrs, kas būs "star of the dish".
Ļoti ātri un galīgi necik veselīgi, bet diezgan garšīgi un neatvairāmi, nu.. tādiem cepumiem arī ir jābūt.

VAJAG:
40g sviesta
1 maza ola
90 g cukura
1 šķipsna malts ingvers vai kardamons
150g kokosrieksu pārslas

DARA TĀ:
Sviestu izkausē un atstāj atdzist. Tikmēr samaisa olu ar cukuru, garšvielām un koksriekstu skaidriņām, bet neko nekuļ, pievieno šķidro sviestiņu, visu samaisa un atstāj kādas 10 min savilkties. Tikmēr ieslēdz cepeškrāsni un sakarsē uz apmēram 175C, paņem restes (šis fundamentāli izšķiroši, uz pannas pus cepums būs mīksts), uzklāj cepamo papīru, taisa bumbiņas un liek cepties visparastākajā režīmā bez ventialtoriem kādas 10-15 minūtes. Atdzesē, pasniedz un klausās uzslavas.

Ņamm!6 comments:

 1. Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get anything done. hotmail sign in email

  ReplyDelete
 2. Try out several scenarios, modifying the term and the amortization period, to identify the best solution for you. mortgage payment calculator A mortgage calculator can tabulate the allocation of funds while they apply to the two principal and interest payments on your loan balance. canadian mortgage calculator

  ReplyDelete
 3. Thank you The international travelers who traveling to Kenya need visas Kenya and check online kenya visa requirements. That they can apply online and can get the 24*7 customer assistant.

  ReplyDelete
 4. Hii sir, Your post is wonderful. Tourists are welcome in India again. Now you can apply for India tourist visa online.

  ReplyDelete
 5. I'm so glad to have found your blog, we have lots in common! Looking forward to connecting here. United States citizens may apply for a Turkey visa for US citizens (e-Visa) from the Turkish government. Unlike a standard visa, this one allows you to travel to Turkey without an advance visa application.

  ReplyDelete
 6. You have read many valid points in this article, which I am confident will be enjoyed by your readers. Travelers have the option of applying for a Turkish Visit Visa online from anywhere in the world, as long as they have an internet connection and valid documents.

  ReplyDelete