Wednesday 21 October 2015

Ķirbja pīrāgs

Mans Krišjānis pēc ķirbja pīrāga man prasa jau vairākus gadus. Bet es spītīgi to netaisu, jo nevarētu teikt, ka jelkad esmu bijusi par to sajūsmā. Turklāt, Krišjāņa mamma to taisa tieši pēc viņa gaumes un sacensties ar mammām nudien nav manos plānos.
Neskatoties uz to, šodien pieķēros jau pārgrieztajam ķirbim un šoreiz zupas vietā tapa pīrāgs.
Ķirbja pīrāgs.

apmēram 500 g ķirbja (500 g nosvēru, kad bija jau cepti)
eļļa

150 g sviests
2 ēd.k. brūnais cukurs
1 - 1 1/2 glāzes miltu (šoreiz izmantoju 1 glāzi konditorejas miltus un 1/2 glāzi rīsu miltus)
nedaudz vaniļas cukura

250 g kondensētais piens
120 ml saldais krējums
2 ēd.k. kartupeļu ciete
2 ēd.k. medus
2 ed.k. eļļa
1 ēd.k. malts kanēlis
1 tēj.k. malts ingvers
1/4 tēj.k. sāls
2 lielas olas

Savu pusi mazā ķirbja nomizoju un sagriezu mazākos gabalos. Bļodā tos iemasēju ar eļļu (manā gadījumā tā bija vīnogu kauliņu eļļa, bet var būt arī citas, tikai ne salātu olīveļļa) un izkārto vienmērīgi uz pannas, kurā izklāts cepam-papīrs. 

Liek cepeškrāsnī uz 180 grādiem (režīmā ar ventilatoru) un cep, kamēr ar dakšu var viegli iedurt gabaliņos. Tad tos ņem laukā un citā traukā vienkopus sablendē viendabīgā masā.


Kamēr cepās ķirbis, ir laiks sagatavot mīklu. 
Bļodā smalki sagriež vai sarīvē no ledusskapja izņemto sviestu, pievieno cukuru, vaniļas cukuru un daļu miltus. Sāk mīcīt mīklu un pamazām pievieno vēl miltus, kamēr mīkla viendabīga un nelīp pie bļodas malām. Lai formā tā būtu vienmērīga, to izrullē un tad ieklāj traukā. Ap šo laiku jau arī ķirbis ir sacepies un cepeškrāsns brīva. Traukā esošo mīklu sadurstu ar dakšiņu, jo vietām gaiss aizķeras un mīkla paceļas. Cep atkal 180 grādos kādas 10-15 minūtes, kamēr tā viegli brūna un ņem laukā un ļauj padzist, kamēr gatavo ķirbja pīrāga pamatmasu.

Bļodā, sablendētajam ķirbim pievieno kondensēto pienu, saldo krējumu, cieti, medu, eļļu, kanēli, ingveru, sāli un olas. Visu kārtīgi samaisa vai pat sakuļ, lai viss viendabīgs. Var pagaršot un, ja kārojas jau tagad vairāk kanēļa vai ingvera, ir īstais brīdis to vēl pievienot.


Lej masu uz pamata un cep atkal 180 grādos, 50-60 minūtes. Pīrāgam, pēc izņemšanas no krāsns, ļauj atpūsties kādas 30 minūtes. Auksts tas ir ar visizteiktāko garšu.
Vai nu Krišjānis vienkārši pārāk sen nav ticis pie mammas pīrāga vai arī man tas ļoti labi sanāca - tika slavēts gan karsts, gan auksts. Un arī Teodors ēda gardu muti!

Labu apetīti!
1 comment:

  1. Šito noteikti pamēģināšu... CItādi mūsmāju iecienītajā versijā pēdējās reizes kaut kā neaizgāja...

    ReplyDelete